Azoty wyprodukują energię z wodoru

Spółka Skotan i ZAK S.A. uruchomiły instalację badawczą energetycznego wykorzystania gazów odpadowych.

» Technologia jest unikatowa i wydaje się bardzo obiecująca
» Technologia jest unikatowa i wydaje się bardzo obiecująca

    Instalacja powstała na terenie Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Eksperymentalny blok energetyczny o mocy ok. 1 megawata wykorzystuje wodór i inne gazy palne ze znaczną energią spalania w procesie zamiany na energię elektryczną.
    Jest to unikatowe w skali kraju rozwiązanie pozwalające zmniejszyć obciążenie dla środowiska związane z produkcją chemiczną i koksowniczą przy jednoczesnym zwiększeniu jej rentowności.
    Instalacja badawcza usytuowana na terenie Grupy Azoty ZAK S.A. pozwoliła na rozszerzenie realizowanych prac badawczych i wypróbowanie technologii w instalacjach przemysłu chemicznego. Jak mówi Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. w Kędzierzynie Koźlu:” – Nasza firma jest otwarta i wspiera współpracę przemysłu i nauki, tym chętniej odpowiedzieliśmy pozytywnie na propozycję firmy Skotan S.A. i umożliwiliśmy przeniesienie technologii z „probówki” na skalę przemysłową. – Dla Grupy Azoty i całej branży chemicznej innowacyjne rozwiązania są ważnym elementem rozwoju, a aspekt środowiskowy i optymalizacja kosztów stanowią istotne determinanty w implementacji nowych rozwiązań technologicznych – dodaje. Projekt Skotan S.A. zakładał takie możliwości i jesteśmy zainteresowani wykorzystaniem tego pomysłu w Spółce na większą skalę” – dodaje.
    W przypadku wdrożenia technologii, Grupa Azoty ZAK S.A. jako pierwsza wykorzysta innowacyjne rozwiązania opracowane przez Skotan. W przyszłości, potencjalnym odbiorcami technologii będą wszyscy producenci z branży chemicznej oraz zakłady koksownicze.
    Prace nad budową instalacji rozpoczęły się w czerwcu 2013 r., a ostateczny termin zakończenia etapu Badawczo-rozwojowego  przypada na 31 grudnia 2014 r. Generalnym Wykonawcą eksperymentalnej instalacji była spółka West Technology & Trading Polska, zaś dostawcą specjalnie zmodyfikowanych silników spółka Horus – Energia. Wartość inwestycji wynosi 48,7 mln zł.                      ELS

Aktualna kategoria: AKTUALNOŚCI
REKLAMA
© 2018 Tygodnik PARTNER. All rights reserved / Wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz także: www.kedzierzynkozle24.pl.