Kościół wciąż nas jednoczy

Zgodnie z moimi przewidywaniami, Orszak Trzech Króli zgromadził tłumy mieszkańców chcących wziąć udział w tym widowisku. Tak wielu ludzi, którzy wzięli aktywny udział przebierając się i maszerując przez miasto pokazuje, jak bardzo tradycje chrześcijańskie są zakorzenione w naszej kulturze. Wystarczy, że jest bodziec w postaci dobrej organizacji, w czym niewątpliwie ogromna zasługa księży trzech kędzierzyńskich parafii i władz samorządowych. Dzięki temu ta piękna manifestacja religijności i tradycji ma szansę na stałe zagościć w kędzierzyńskim kalendarzu.
Od wielu lat narzekamy na zbyt małą aktywność społeczną np. w wyborach czy to samorządowych, czy parlamentarnych. Nie może to dziwić, gdyż zaufanie do polityków raczej nie rośnie. Z badań społecznych wynika jednak, że tam gdzie w grę wchodzi religia, Polacy są zwykle bardzo chętni do aktywności i zaangażowania. Nie chodzi tylko o udział w uroczystościach i ich przygotowaniu, ale także, a raczej przede wszystkim o owocną działalność licznych organizacji działających pod auspicjami Kościoła na rzecz lokalnych społeczności.
Środowy Orszak Trzech Króli, podobnie jak wiosenna procesja Bożego Ciała to wielkie wydarzenia religijne, podczas których ludzie manifestują przywiązanie do  Kościoła i jego nauczania. Ostatnio takie zgromadzenia nawet jak na katolicką Polskę są wyjątkowo liczne. Może dzieje się to podświadomie, gdyż w obliczu zagrożenia islamskim terroryzmem, wielu z nas wyraźniej dostrzegło ogromą różnicę pomiędzy tymi religiami.
Skoro życie religijne wyzwala w nas tak wiele pozytywnych emocji i aktywności, z pewnością nie warto spychać Kościoła na  margines życia publicznego. Wszak to właśnie Kościół pozostaje najtrwalszą ostoją polskich tradycji, narodowej tożsamości i patriotyzmu, czyli wartości, które nigdy nie wychodzą z mody i warto je pielęgnować.

Aktualna kategoria: KOMENTARZE
REKLAMA
© 2020 Tygodnik PARTNER. All rights reserved / Wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz także: www.kedzierzynkozle24.pl.