Powstanie u nas pierwszy cmentarz dla psów

Nekropolia dla czworonogów ma się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza komunalnego na Kuźniczce.
Cmentarz komunalny na Kuźniczce jest właśnie rozbudowywany. Na razie trwa pierwszy etap. Przy trzecim założono wstępnie także budowę specjalnej kwatery na prochy zwierząt. Miałaby ona znajdować się w okolicach torów kolejowych. Kwatera będzie oddzielona od cmentarza komunalnego pasem zieleni, albo innym ogrodzenie. W praktyce będzie jednak znajdowała się w jego ścisłym sąsiedztwie. Na miejscu powstanie także krematorium, bowiem zgodnie z przepisami w ziemi można chować jedynie prochy zwierząt.
Na cmentarzu dla czworonogów będzie można wykupić sobie miejsce i postawić pomnik swojemu pupilowi. Opłaty mają być stosunkowo niskie, tak, by stać było na to większość mieszkańców. Wstępnie założono, że znajdzie się tam kilkaset miejsc grzebalnych. Inwestycja jest jednak na razie dopiero na etapie wstępnego planowania i powstanie dopiero za kilka lat.
Co do tego czasu zrobić po śmierci pupila?
– W żadnym wypadku nie można psa wyrzucić do śmietnika czy pochować w miejscu użyteczności publicznej np. w parku, ale też w ogródku. Grozi za to mandat w wysokości 500 zł. Jeśli sanepid uzna, że wystąpiło zagrożenie sanitarne, to sprawa może trafić do sądu – ostrzegają strażnicy miejscy.
Najprościej skontaktować się z weterynarzem, u którego leczył się pupil. Pomoże on załatwić formalności i wskaże rozwiązanie sytuacji.
– Zwierzę po śmierci należy zutylizować, skremować lub pochować na cmentarzu dla zwierząt. My zwierzaka rejestrujemy i wydajemy właścicielowi zaświadczenie o śmierci, gdzie można podać przyczynę zgonu. Na prośbę podajemy dane firm, które zajmą się utylizacją lub pochówkiem. Takie dokumenty mogą być potrzebne w razie, gdy za zwierzaka był płacony podatek – wyjaśnia dr wet. Piotr Stochnij z przychodni weterynaryjnej PROVET we Wrocławiu.
Utylizacja kosztuje około 100 złotych. Cena jest zależna od wagi pupila. Zwierzę z przychodni weterynaryjnej odbiera specjalistyczna firma. W dużym piecu czworonóg jest spalany – w tym momencie przestaje formalnie istnieć. Jeśli ktoś uważa takie rozwiązanie za niehumanitarne, może skorzystać z usług cmentarza lub krematorium dla zwierząt.
Najbliższy taki cmentarz znajduje się we WrocławiuNajtańszym rozwiązaniem jest zbiorczy grób. W taki sposób można pochować pupila już za 50 złotych. Nie będzie miał on nagrobka, jednak właściciel wie, gdzie spocznie jego pupil. Droższym rozwiązaniem jest indywidualna mogiła z nagrobkiem. Takie rozwiązanie kosztuje od 350 złotych. W tej cenie zawarto kamień, tabliczkę i dwa lata pielęgnacji grobu. Właściciel może uczestniczyć w pochówku. Najdroższa jest kremacja. Proces spalania oraz urna kosztują od 500 złotych. ELS

Aktualna kategoria: AKTUALNOŚCI
REKLAMA
© 2020 Tygodnik PARTNER. All rights reserved / Wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz także: www.kedzierzynkozle24.pl.