Kędzierzyńscy policjanci ujawnili już siedem „przekręconych liczników”

Rekordzista miał cofnięty obrotomierz o 130 tysięcy kilometrów.

Zgodnie z znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego (art.306a) jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Zgodnie z znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego (art.306a) jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Od 1 stycznia obowiązuje nowe przepisy, pozwalające surowo karać za takie praktyki. Jak się okazuje, takich przypadków w powiecie kędzierzyńsko-kozielskich jest bardzo dużo.

Mundurowi z Kędzierzyna-Koźla ujawnili już siedem pojazdów, których stan licznika nie zgadzał się z zapisem w systemach informatycznych. Ostatni taki samochód nakryli w sobotę na ul. Reja. Około godziny 1:30 funkcjonariusze z wydziału prewencji zatrzymali do kontroli drogowej skodę. Pojazdem podróżowało dwóch mężczyzn.

- Podczas wykonywanych czynności mundurowi sprawdzili samochód oraz działając w ramach nowych uprawnień, skontrolowali aktualny stan drogomierza. Wówczas okazało się, że wartość stanu licznika nie zgadzała się z zapisem w systemach informatycznych o ponad 130 tysięcy kilometrów – informuje komisarz Magdalena Nakoneczna, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Teraz wyjaśnieniem ujawnionych nieprawidłowości zajmują się funkcjonariusze z kędzierzyńsko-kozielskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Policjanci ustalają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że zgodnie z znowelizowanymi przepisami kodeksu karnego (art.306a) jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność ponosi zarówno osoba, która cofa licznik, jak i osoba która zleca wykonanie takiej usługi.

Każdy obywatel może sam sprawdzić stan licznika z ostatniego badania technicznego pojazdu, którego jest się właścicielem lub posiadaczem korzystając z usługi „Mój Pojazd”: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Jeżeli mamy zamiar kupić używany pojazd, można także sprawdzić informacje, które podaje jego właściciel korzystając z bezpłatnej usługi online – Historia Pojazdu: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu.

Aktualna kategoria: AKTUALNOŚCI
REKLAMA
© 2020 Tygodnik PARTNER. All rights reserved / Wszystkie prawa zastrzeżone
Zobacz także: www.kedzierzynkozle24.pl.